Poznaj swojego przeciwnika

Grzyby domowe

Odmiana grzyba domowego jest znacznie bardziej groźna dla naszego budynku niż dla użytkownika lokalu. W bardzo krótkim czasie mogą spowodować ogromne zniszczenia elementów drewnianych i drewnopochodnych w naszych budynkach. Najbardziej zagrażają budynkom, których elementy konstrukcyjne są wykonane z drewna. Najczęściej możemy je spotkać na oraz pod drewnianymi podłogami. Żywią się drewnem jak również materiałami drewnopochodnymi, jak panele podłogowe, które zawierają celulozę. Drewno zaatakowane przez grzyby domowe staje się coraz lżejsze (zmniejsza się jego gętość).

Do najgroźniejszych grzybów domowych zalicza się stroczek łzawy (domowy), łacińska nazwa Serpula lacrymans.

Grzyby pleśniowe

Bardzo liczna grupa organizmów, która dzieli się na trzy główne grupy: sprzęźniaków, workowców oraz grzybów niedoskonałych. Można je spotkać niemal wszędzie, na tynkach, tapetach, deskach, powłokach malarskich czy materiałach drewnopodobnych. Pojawiają się zawsze tam gdzie panują dobre warunki do ich rozwoju: odpowiednia wilgotność, temperatura i pokarm, którym się żywią. Wśród grzybów pleśniowych pojawiają się gatunki patogenne – bardzo szkodliwe dla zdrowia i życia. Dążenie do komfortowych warunków mieszkalnych często powoduje negatywne skutki. Nadmierne uszczelnianie okien, mizerna wentylacja czy nadmierna emisja pary wodnej stwarza grzybom pleśniowych idealne warunki do rozwoju pleśni. Grzyby pleśniowe mają bardzo niskie wymagania dotyczące pokarmu i ogromne możliwości przystosowawcze – potrafią się rozwijać, niemal na każdym podłożu. Wilgotność powyżej 60%, temperatura 20-30o i pH poniżej 7 to raj dla grzybów.

Wykwity solne

W wyniku krystalizacji soli na ścianach mogą pojawić się wytwory mineralne. Sole mineralne penetrując przegrodę budowlaną krystalizują się. Po odparowaniu wody na powierzchni ścian powstają, podobne do pleśni, utwory mineralne. Nie należy ich mylić z grzybami pleśniowymi. Nie należy ich jednak lekceważyć, podwyższona wilgotność ścian może w przyszłości skutkować rozwojem grzybów.

Purchle

Zjawisko odseparowania się tynków od ściany lub farb czy gładzi od tynków. Powodem występowania purchli są zawilgocone przegrody budowlane. Purchle, podobnie jak wykwity solne nie są groźne dla zdrowia, ale warunki w jakich powstają są odpowiednie również dla pleśni.

Wróć